czwartek, 6 czerwca 2024

Obraz mureny w popkulturze

Murena. Tak, dobrze przeczytaliście. Dokładnie! Chodzi o zwierzątko z dwoma zestawami wielkich dziabaczek. Na pewno każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jak prezentują się mureny w popkulturze? Na szczęście śpieszę z filmową listą tych stworzonek.

Co może zaskoczyć to fakt, że w świecie gdzie obchodzi się najróżniejsze dziwne rocznice typu dzień jojo lub bitej śmietany, nie ma dnia mureny! Także pisze post z nadzieją, że 6 czerwca od teraz może stanowić nieformalny dzień muren. 


Floatsam&Jetsam


Pierwsze na myśl przyszły ni mureny z filmu The Little Mermaid (1989). Imiona Floatsam i Jetsam w polskiej wersji przetłumaczono na Mur i Ena. Dwie ciemno szare ryby posiadające po jednym bladoróżowym iijednym żółtym oku były szpiegami Urszuli. Znalazły Ariel I przekonały do spotkania z ich panią. Ślepo posłuszne i inteligentne doskonale radziły sobie z zadaniami wiedźmy morskiej. Ostatecznie giną z ręki Urszuli po jej niefortunnym ataku na księcia Adama. I dla sprawiedliwości trzeba oddać Urszuli, że była bardzo przywiązana do swoich muren, a przypadkowe uśmiercenie ich wywołało jej ogromną gorycz.
A, i w serialu Mała syrenka pojawiała się jeszcze jedna murena, ale nie mam pojęcia jaką rolę odgrywała.

Moray of Greed

Dla zmiany tonu wspomnę o Yu Gi Oh! i karcie zaklęcia "Murena chciwości" przynależącej do archetypu chciwości. Na obrazku znajdują się ryba wypływająca z rozbitego "Garńca chciwosci". Pysk mureny do złudzenia przypomina naczynie, a więc prawdopodobnie została ona nowym hostem ducha żyjącego w przedmiocie. Efekt karty pozwala na przeniesienie dwóch wodnych potworów z ręki spowrotem do talii a w zamian dociągnąć do ręki trzy karty. Spoko efekt plis jeden. 


Huntail

Warto wspomnieć o murenie z pokemonów. Huntail w opisach jest przedstawiany jako żyjąca w głębinach ryba z silnymi szczękami. Debiutującą w trzeciej generacji murena jest jedną z dwóch możliwości ewolucyjnych Clamperla, aby zdobyć ją w grze należy wymienić się Clamperlem, gdy ma przy sobie przedmiot Deep Sea Tooth. Ze względu na metodę ewolucji nigdy nie posiadałem Huntaila i nie potrafię powiedzieć jak dobrym pokemonem w grze jest. W anime zadebiutował w odcinku "The Evolutionary War", zaś w madze dwie sztuki należały do pana Brineya oraz posługiwał nim się Team Aqua. 


Razortooth


Napiszę zanim jakiś internetowy mądrala zacznie mnie wyprowadzać z błędu "o, Oscar, a to kie jest murena tylko wyjątkowo brzydki węgorz". Wiem, poleciło mi ten film w kategorii muren. I skoro zadalem sobie trud, aby obejrzeć to dziadostwo to przynajmniej o nim wspomnę. Nie-murena jest typowym potworem zjadającym ludzi z bardzo kiepskiego animal attack. W ogóle nawet nie zdajecie sobie sprawy jak bardzo ofensywne były dialogi. Jakby scenarzysta miał dziesięć lat i głupie odzywki z przedszkola były normą w kontaktach międzyludzkich. Nie polecam.


Z innych... W filmie Freddie as F.R.O.7 jednej z morskich stworów przypomina murenę.


Warto dodać, że przeszukując portal filmowy natragiłem na produkcję chorwacko-słoweńsko-brazylijsko-amerykańską z 2021 "Murina". Filmu jeszcze nie oglądałem.


Jakie są wasze ulubione kreacje muren w kulturze popularnej? Tak swoją drogą dochodzę do wniosku, że dobrze, że 5 stycznia obchodzimy dzień bitej śmietany. Zawsze możemy zarezerwować 6 stycznia na dzień filmów o murenach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz